След кратката нощна буря, свързана с бюджета, увеличението на пенсиите по швейцарското правило е възстановено. Останалите параметри на бюджета също са ясно вече. „Това, което се случва, е израз на бюджетен нихилизъм. Аз, гледайки тези параметри, излиза, че вече има поети ангажименти за един куп разходи, които трябва да обосновем и формализираме, за да можем да развържем кесията първо, и второ – трябва оптически да натаманим дефицита да е 3%, за да изглеждаме окей за еврозоната“, каза икономистът Константин Проданов в предаването „Лице в лице“ по bTV.
По думите му тази година са заложени „абсолютно нереалистични очаквания за приходите“. „Последните години приходите всяка година нарастват между 3 и 4 милиарда, това е темпът на растеж. Тази година е заложено те да растат с 18 и половина милиарда. Приходите от ДДС само, които обикновено нарастват с милиард и половина, два на година – сега трябва да нараснат с шест“. „Всички тези очаквания за по-високи приходи са маскирани с една обща фразеология, че ще подобряваме данъчната събираемост“, уточни икономистът.
Той прогнозира, че това, което ще се случи, е инвестиционните разходи и програма за пореден път да не бъдат направени. Според него макар че програмата е заложена в бюджета, накрая на годината ще бъде орязана. „Затова нашият бюджет в последните години, благодарение на ниското ниво на инвестиции, сме на много ниско ниво на инвестициите като процент от БВП – под 20%. Средното в Европа е 25%, а страните, с които искаме да се равняваме, отиват към 30%“, допълни той.
Проданов беше категоричен, че това са типът инвестиции, които биха могли да създадат предпоставки за дългосрочен и устойчив растеж.