Игнажден е: Какво не е добре да се прави на празника?

Игнажден е: Какво не е добре да се прави на празника?

На 20 декември отбелязваме голям празник. Игнажден – денят, посветен на свети Игнатий Богоносец, е свързан с богато разнообразие от традиции, обреди, обичаи и поверия – за здраве, за берекет, за пълни кошари и пологи, за бързо зачеване и леко раждане на невестите, за благоденствие и за да е добра годината.

Почитаме Свети Игнатий Богоносец

На 20 декември Българската православната църква почита паметта на Свети Игнатий. Наричат го Игнатий Богоносец, защото, когато бил малко дете, Исус Христос го вдигнал на ръце и казал на учениците си “Истина ви казвам, ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в царството небесно.”

Свети Игнатий служи четиридесет години като епископ на църквата в Антиохия. Римският император Траян го хвърлил на лъвовете, защото не искал да се моли на римските богове. След смъртта си светията се явявал на вярващите в него и им помагал при лечението на различни тежки болести. На този ден започват и родилните мъки на Божията майка.

Какво празнуваме на Игнажден?

Освен ден на свети Игнатий Богоносец Игнажден е и имен ден за носещите имената Игнат, Игната, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена и производни на тях.

Игнажден е и денят на новото начало, раждането на новото Слънце според предхристиянски мит, денят на зимното слънцестоене, начало на т.нар. мръсни дни и на прехода между старата и новата година.

Както всеки народен и християнски празник Игнажден е свързан с обреди и обичаи, но и със забрани какво да не се прави на празника, защото не носи добър късмет. Какво не  е добре да се прави на Игнажден е важно да се знае не по-малко от това какви традиции следва да спазите в деня на свети Игнатий.

Какво не е добре да се прави на Игнажден?

За да е здрава годината, да не се разболява домочадието, ако сте домакиня, на Игнажден забравете за всякаква домакинска работа извън тази, която е свързана с приготвянето на обредната трапеза и извършването на всички обичаи.

На Игнажден някога домакините, имащи дворче с добитък пред къщата, не излизали на него, за да не спрат да снасят кокошките. Ако не искате годината да е бедна и от дома ви да излезне и богатство, и здраве, и спокойствие, и щастие, не изхвърляйте нищо в деня на празника освен боклука. Не изнасяйте нищо от дома си особено сол, сечива, жар, огън, храна.

На Игнажден не забравяйте да внимавате кого пускате в дома си. Първият прекрачил прага ви – полезник – ще покаже каква ще е годината. Не пускайте лоши хора, за да не е лоша и тя. Полезникът ще изпълни и ритуал край огнището за  здраве, плодородие, берекет. Лошият човек, дошъл в дома ви на Игнажден, ще донесе и лош късмет, не го допускайте.

Не оставяйте джобовете и портмонетата си празни на Игнажден, напълнете ги с парички, да дрънкат, за да е богата годината и да не ви липсват средства през нея. Лош късмет и лоша поличба сочи и ставането от трапезата на празника. Веднъж подредена с обредните ястия и събрала около себе си цялото семейство, трапезата не трябва да остава празна и никой не бива да става, преди да е приключила вечерята.

Младите невести не трябва да работят никаква работа на Игнажден – деня, в който започват родилните мъки на Богородица, за да забременеят, да ги дари Бог със свидно чедо и лесно да раждат. На самия празник обаче невестите не трябва да забременяват, защото е лош знак, лоша поличба и детето ще се роди недъгаво според народните вярвания.

Не впрягайте добитъка на Игнажден, за да не се разболява. На лош късмет и бедност е и даването на пари на заем на Игнажден. Сред поверията какво не е добре да се прави на Игнажден са и забраната за готвене на боб, за да не ги очука град нивите, за пране, за да не влезнат болестите в дома на християните, да не се променя мястото на кошерите с пчелите, за да не избягат.

За да сте спокойни, щастливи през новата година, за да царуват мир и разбирателство в дома ви, на Игнажден не трябва да се ядосвате. Приемете всичко с усмивка, каквото и да става, за да е мирна и годината.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *