„Така или иначе не мога да обработвам земята си, защото окупаторите я конфискуваха. Но сега няма да има и вода“, казва украинският фермер Васил Р. в интервю за Дойче Веле. „През февруари миналата година руснаците дойдоха и обявиха, че ще „национализират“ нивите и цялото ми стопанство“, разказва мъжът.
От съображения за сигурност фермерът е трябвало да напусне окупираните от Русия територии миналата година, но не иска да сподели истинското си име, защото родителите му още живеят там.
Много земеделци от Херсонска област са в същото положение като Васил. Още от началото на войната голяма част от нея е окупирана от Русия, както и съседната Запорожка област. Много от жителите там са избягали в други части на Украйна.
Новината за разрушаването на язовира „Нова Каховка“ е поредният удар за Васил Р. От 6 юни водоснабдяването на всичките 300 хектара, които е обработвал, е прекъснато и те могат да бъдат напълно опустошени.
По данни на украинското земеделско министерство близо 600 хиляди хектара в Южна Украйна могат да останат без вода заради разрушения язовир. Преди войната там са били отглеждани до четири милиона тона зърно и маслодайни култури на стойност 1,5 милиарда щатски долара.
Не само земеделците в Херсон и Запорожие, но и тези в анексирания от Русия Крим ще понесат тежки удари заради разрушаването на „Нова Каховка“. Севернокримският канал, който също се захранваше от язовира на река Днепър, скоро ще пресъхне, предупреждават експерти.
В опустошените от наводнението райони, които могат сега да запустеят, са се добивали по 4 милиона тона зърно преди войнатаВ опустошените от наводнението райони, които могат сега да запустеят, са се добивали по 4 милиона тона зърно преди войната
От макроикономическа гледна точка опустошаване на всички тези земи първоначално няма да има големи последици за Украйна. Защото по-голямата част от тях са окупирани от Русия и през 2022 година продукцията от тях вече не достигаше украинския пазар. Това доведе до ръст в цените на земеделските стоки. Вносът на зеленчуци пък се увеличи с 66 процента.
Преди войната в Херсонска област се отглеждаше около 12% от цялата земеделска продукция на Украйна. От началото на войната Украйна е загубила 36% от реколтата си от домати. „Доматите от Южна Украйна са най-добрите. При достатъчно напояване те зреят много добре под южното слънце“, казва Юрий Лупенко от Института по аграрна икономика в Киев. Без водата в язовир „Нова Каховка“ земеделските производители в Южна Украйна ще загубят поминъка си, а зеленчуците могат да се превърнат в постоянно дефицитна стока, предупреждава Лупенко.
Макар разрушаването на язовира да няма преки последици за износа на украинско зърно, всяка лоша новина от Украйна се отразява на цените, предупреждава Щефан фон Крамон-Таубадел от Университета в Гьотинген.
Веднага след разрушаването на язовира цените на международния пазар скочиха с около 3%. Несигурността ще продължи, докато трае и руската агресивна война срещу Украйна, подчертава професорът от Гьотинген. Добрите реколти във водещите земеделски страни, включително Русия, както и положителните прогнози за 2023 г. гарантираха сравнително ниски цени. Но в дългосрочен план светът не може да се справи в борбата с глада без пълния капацитет на украинското аграрно производство, подчертава експертът. Фон Крамон-Таубадел припомня и как Русия многократно поставя под въпрос удължаването на споразумението за износ на зърно от Украйна, което също предизвиква турбуленции.
Васил Р. в момента живее в Западна Украйна. Той вярва, че украинската армия ще успее да прогони руските окупатори и ще може да се върне обратно в Херсон. „Ще се върнем и ще възстановим земеделието. Ще бъде трудно, защото ще трябва да копаем дълбоко в земята в търсене на вода. Това ще ни отнеме поне три до пет години.“
Перспективите пред земеделците в Южна Украйна далеч не са розови. Много от тях спряха напълно производството си заради военните действия или заради ограничени възможности да пласират продукцията си. Логистиката също ще пострада от разрушаването на язовира – река Днепър вече не е проходима за кораби в последния участък преди вливането ѝ в Черно море.