Ходовете на Тръмп: Хитра геополитическа игра или плод на импулсивен хаос?

Ходовете на Тръмп: Хитра геополитическа игра или плод на импулсивен хаос?

По света е широко разпространена версията, че американският президент Доналд Тръмп играе някаква изключително сложна, многопластова геополитическа игра, в която всяка негова стъпка е част от „голям“ план. В тази версия на събитията – търговските войни на Тръмп, вдигането на митата, натискът върху ЕС, флиртът с Путин, опитите за мир с Русия са представени като добре обмислена стратегия на „супер победител“. Всъщност не. Истината е доста по-прозаична и простичка – Тръмп не е стратег, а най-обикновен популист, а тази „хитра игра“ съществува само във фантазиите на нейните автори и вярата в нея е погрешна и опасна. Това мнение изразява украинският политически анализатор, специалист по стратегически бизнес комуникации и блогър Юрий Богданов в Телеграм канала си, цитиран от Actualno.com.

Защо хората търсят хитър план в действията на Тръмп? Защото вярват, че ако някой е поел властта в такава държава, той непременно трябва да има план. Това е типично когнитивно изкривяване – зад хаотичните действия да се търси някакъв ред. Но Доналд Тръмп не е стратег. Той е популист, който действа импулсивно, емоционално и егоцентрично. Например, по време на първия си мандат той се оттегли от ядреното споразумение с Иран по чисто емоционални причини – направи го само защото то бе сключено от Барак Обама. Сега, години по-късно, той се върна точно там, откъдето всичко това започна. Същото е и с търговските му войни, с преговорите с Мексико и Канада. Иронията е, че споразумението, което той сега критикува, е всъщност подписано от самия него, пише анализаторът.

Тръмп е радикален, зависим от медиите популист, който действа с туитове, лайкове и с своето его. Той иска кратки, гръмки победи, бързо да пререже лентичката, няма значение ефективността, а само неговите избиратели да го видят, смята Богданов.

Неговите митнически войни уж имаха за цел да променят структурата на световната икономика. Но повечето от митата бяха или отменени, или намалени практически до нищо. Защо? Защото те просто не работеха. Бизнес интереси, производствени вериги, логистика – всичко започна да се разпада. И тогава корпорации като Apple просто притиснаха Тръмп да се откаже от някои мита, защото това щеше да им струва милиарди загуби. Това не е стратегия. Това е хаос, все още контролиран от бизнеса, пише наблюдателят.

Идеята за създаване на митническа зона с Европа (в картината на света на Тръмп „митническият шантаж“ е инструмент за преговори) е друга фантазия. За да се съгласи на обща икономическа зона, Европа ще трябва напълно да промени данъчната си система. Това е невъзможно. Европа просто не вярва на Тръмп, след като той се отказа от предишните споразумения. В действителност действията на Тръмп просто тласкат Европа към по-голямо сътрудничество с Китай, Индия и други пазари.

Колкото до Русия, Тръмп мечтае да привлече Москва в съюз срещу Китай. Но това е невъзможно, защото Русия е твърде зависима от Китай икономически и никаква сделка за ресурси няма да я компенсира, ако тя загуби китайския пазар. Европа не е готова да купува отново руски ресурси заради войната и липсата на доверие. Така че няма да има голяма сделка между САЩ и Русия, която да работи така, както Тръмп иска. Така е и с всички останали компоненти на „голямата му хитра игра“. Те са просто илюзия, пише Богданов.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *