Германските танкове разочаровали украинците: Повтаря ли се историята? (ВИДЕО)

Германските танкове разочаровали украинците: Повтаря ли се историята? (ВИДЕО)

Прехвалените 18 германски танкове Leopard 2, изпратени в Украйна през 2023 г. след продължителни национални дебати и забавяния от отиващото си правителство на Олаф Шолц, се провалят на бойното поле. Според класифицирана оценка на германското министерство на отбраната, получена от The Telegraph, Leopard са разочаровали украинските екипажи, които се оплакват, че са твърде трудни за управление и уязвими при атаки от руски дронове. Действителните бойни възможности на Леопардите се оказаха много скромни, а радиусът им на действие и проходимостта им са ограничени. Според проучването те се използват само като артилерийски системи с умерена мобилност, пише Actualno.com.

Разочароващите резултати на Леопардите няма да са изненада за онези, които са изучавали историята на германската техника от началото на бронетанковата ера през Първата световна война. Противно на популярната легенда за непобедимия „светкавичен крийг“, на практика германските танкове многократно демонстрират недостатъци: твърде големи и тромави, твърде „лакоми“ и твърде трудни за управление. Всъщност те показват всички типични недостатъци на оръжия, създадени по поръчка.

По време на Първата световна война германците бяха напълно изненадани от първите танкове, разработени тайно и представени от британците в битката при Сома през 1916 г. Французите също произвеждат маневрения танк Renault в огромни количества. През 1917 г. британците въвеждат стотици от новите бойни средства в първата масова танкова офанзива от войната при Камбре. Германците нямаха отговор.

След като закъсня с началото на бронетанковата война, Германия не бързаше да отговори и когато най-накрая го направи, нейното дете вече имаше всички недостатъци на бъдещите тевтонски танкове. Първата лястовица A7V Sturmpanzerwagen се оказа тромаво, бавно чудовище с тегло над 30 тона и с екипаж от 20 души. Поради високите производствени разходи, само 20 A7V броя участваха в битки на Западния фронт през последната година от войната и не успяха да предотвратят поражението на Германия.

През периода между двете войни далновидни стратези като генерал Гудериан разбират, че изобретяването на танка е променило самата природа на войната. Германските бронирани бойни средства, които нацистите показват на своите паради в Нюрнберг през 30-те години на миналия век, създават на света подвеждащо впечатление за напълно механизирана армия. Всъщност, въпреки цялата шумотевица около Блицкриг, германските сили все още разчитаха в голяма степен на пехотата и конете, когато нахлуха във Франция през 1940 г.

Победоносният танк от Втората световна война не беше германски танк, а руският Т-34, здрава бойна машина с наклонена броня и прост дизайн, подходящ за масово производство. T-34 доказа своята сила в битката при Курск през 1943 г., превъзхождайки числено и качествено германската отбрана в най-голямата танкова битка в историята.

За да спрат Т-34, германците пуснаха известния „Тигър I“, тежък танк с мощно 88-мм оръдие. Но зад впечатляващия външен вид се крият обичайните недостатъци, които са съпътсвали германските танкове през цялата история. „Тигърът”, тежащ почти 60 тона, беше невероятно тежък и заседна в украинския чернозем. Освен това той беше технически свръхсложен и имаше много специализирани компоненти, които не бяха взаимозаменяеми с други танкове. Това увеличи разходите, ограничи производството и доведе до множество повреди на бойното поле. В резултат на това през двете години от август 1942 г. до август 1944 г. са произведени по-малко от 1400 Tигъра и в крайна сметка той никога не се превръща в бойно средство за победа. Изглежда, че Leopard следва същата разочароваща традиция, която води началото си от Tiger и A7V, пише още The Telegraph.

Но колкото и добре да са се представили в Украйна, 18 танка в никакъв случай не биха могли да обърнат хода на войната с Русия. Но самото им присъствие на същата територия, където техните предшественици претърпяха поражение преди 80 години, е много символично унижение за Германия, която беше толкова болезнено притисната, преди да ги изпрати, твърдят анализатори.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *