България има нов изтребител: Какво представлява F-16 Block 70? (ВИДЕО)

България има нов изтребител: Какво представлява F-16 Block 70? (ВИДЕО)

На Цветница България посрещна в своя дом – Трета авиобаза край Граф Игнатиево – F-16 Block 70. Двуместният учебно-боен самолет отбелязва своеобразно начало на модернизацията на военновъздушните сили и продължение на усилията за модернизиране на Българската армия.

Изтребителят с боен номер 301 и кодово име „Пепелянка“ беше доставен от САЩ с маршрут през Испания. Първият български самолет F-16 Block 70 приземи на 2 април в Трета авиобаза в Граф Игнатиево. Самолетът, доставен за българските Военновъздушни сили (ВВС) от „Локхийд Мартин“, е учебно-боен (двуместен) самолет. Той напусна производствената база на 31 март. Пребазирането му в България беше осъществено на два етапа – с полет от Грийнвил, Южна Каролина, над Атлантическия океан до Испания, в група с два самолета за Военновъздушните сили на Словакия, и с полет от Испания до България.

Експлоатацията на самолета ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България. За обучението на българския инженерно-технически състав в САЩ ще продължи да се използва F-16 Block 70 (едноместен) с борден номер 311. Този самолет и останалите F-16 Block 70, които „Локхийд Мартин“ произвежда за българските ВВС по първия договор, ще бъдат пребазирани поетапно в нашата страна до края на 2025 г., съобщиха от Министерството на отбраната. Военновъздушните ни сили ще разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато в страната ще бъдат доставени още осем самолета по втория договор с „Локхийд Мартин“.

Съгласно двата договора, сключени през 2019 и 2022 г., страната ни купи общо 16 самолета F-16 на обща стойност 5 милиарда лева. За да се гарантира ефективното интегриране на новите изтребители в бойната ни авиация, 32 български летци минават обучение в САЩ.

Какво има по F-16 Block 70?

По данни на производителя Lockheed Martin, това е най-усъвършенстваният вариант на изтребителя, оборудван с модерни системи за управление, радар и комуникация, които ще гарантират оперативната съвместимост на българските военновъздушни сили с партньорските армии от НАТО. Многоцелевият F-16 разполага с радар, който осигурява изключително висока резолюция и разширено поле на наблюдение. Радарът дава възможност на пилота прецизно да открива и следи въздушни и наземни цели, дори в изключително тежки атмосферни условия.

F-16 има също така прецизни цифрови карти и опции за динамично увеличение на изображенията, плюс цифрово визуализиране на полетните параметри. Компанията производител Lockheed Martin осигурява на F-16 Block 70 съвместимост с над 180 типа въоръжение и боеприпаси като конфигурации за ракети въздух-въздух, въздух-земя и много други. До края на тази година България трябва да получи и останалите седем изтребителя по единия договор.

Самолетите F-16 Block 70 са оборудвани с радар Northrop Grumman APG-83 AESA, усъвършенствана авионика, удължен структурен експлоатационен живот от 12 000 часа и критични функции за безопасност като автоматичната система за избягване на сблъсък със земята (Auto GCAS). След интегрирането си във военновъздушните сили на САЩ в края на 2014 г., Auto GCAS изигра важна роля за спасяването на 13 пилоти при 12 инцидента с F-16, илюстрирайки несравнимите стандарти за безопасност и производителност на самолета.

Новите F-16 на България се присъединяват към глобална мрежа от повече от 700 F-16, работещи днес в Европа, и повече от 3100, работещи по света. Lockheed Martin има натрупани 114 самолета F-16 Block 70/72, които ще бъдат произведени в Грийнвил, Южна Каролина, с общо 26 самолета, доставени до момента за международни партньори.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *