Отиващият си на 20 януари 2025 година настоящ американски президент Джо Байдън най-накрая даде разрешение на Украйна да използва без ограничения дадените ѝ от САЩ дългобойни ракети ATACMS. Това предаде The New York Times, Reuters също потвърди – и двете медии цитират свои източници.
Най-вероятно ракетите ще бъдат ползвани първо срещу руските и севернокорейските сили в Курска област – но това са предположения. Според източниците на авторитетния американски вестник обаче разрешението идва заради привличането на севернокорейски войници на помощ на армията на издирвания от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин, а не заради днешната масирана руска ракетна атака срещу Украйна, дошла след като германският канцлер Олаф Шолц проведе телефонен разговор с Путин ден по-рано, припомня Actualno.com.
Досега украинците можеха да използват американското оръжие и то единствено HIMARS само в отговор на руски атаки през Белгородска област – това е т.нар. руска офанзива в северната част на Харковска област, която стигна само до град Вовчанск. Без да бъде официално потвърдено, но след доста съобщения в западни медии, стана ясно, че Украйна може да стреля на до 100 километра навътре в Белгородска област, но само по цели, които са използвани изрично от руснаците за агресия.
Разрешението няма да промени фундаментално ситуацията – но е послание за Северна Корея, защото с американските ракети вече са застрашени както военни лагери и казарми в обсег до 300 километра навътре в руска територия, така и други ценни военни обекти – летища, предприятия за военна продукция, логистични възли и т.н., казват източниците на The New York Times и на Reuters – украински анализ как и къде конкретно могат да помогнат ATACMS в този материал: Милиарди в плюс за икономиката на САЩ от американските оръжия за Украйна. Същевременно, Русия вече обяви такова разрешение за червена линия, но самият Путин коментира преди време, че ако и когато се случи, ще се планира отговор: Путин: Разрешаването на далекобойни оръжия би означавало, че НАТО е във война с Русия
В свой материал агенция Bloomberg, позовавайки се на източници от Г-20 (следващата седмица в Бразилия предсрои среща на организацията), пише, че Северна Корея може да прати до 100 000 войници в помощ на Русия. Това са разузнавателни оценки, не официално обявено намерение от Пхенян.
Войниците няма да отидат наведнъж, а ще идват „на порции“, като вид ротация. За подобно нещо вече коментира пред „Гласът на Америка“. Дмитро Пономаренко, украинският посланик в Южна Корея – че Украйна очаква до 15 000 севернокорейски войници в Курска област и Донбас, които обаче ще се ротират със свежи сили от Северна Корея на известен период от време. За момента оценките в Украйна и на Запад са, че в Курска област има около 10 000 – 12 000 севернокорейци. На този фон, известният украински морски пехотинец с прякор Kriegsforscher в социалните мрежи съобщи, че в Курска област е дошла 76-та щурмова бригада на руските ВВС (десантчици) – 4000 души подкрепление.
Олаф Шолц, който вече говори с Путин на 15 ноември, ще се срещне и с китайския лидер Си Дзинпин на срещата на Г-20. Шолц обяви, че е казал в разговора си с Путин, че включването на севернокорейци във войната с Украйна е „изключителна ескалация“. Засега Китай не взема никакво отношение по въпроса със севернокорейците, но той е много важен за Пекин – заради опасения, че така Путин се мъчи да държи до известна степен нащрек Китай и то в момент, в който китайската икономика не върви особено добре, а идването на Доналд Тръмп може да значи още по-лоши времена, заради бъдещо вдигане на мита.