Бъдни вечер: Какво не се слага на трапезата?

Бъдни вечер: Какво не се слага на трапезата?

Бъдни вечер е един от най-важните празници, предхождащи Коледа. Този празник има определени кулинарни традиции – освен необходимите ястия имаше и такива, които не трябва да се слагат на трапезата. В случая не става въпрос само за ястия с месо, мляко и яйца, но и за някои постно храни. Ето какво не трябва да се слага на масата на Бъдни вечер.

Какво не се слага на масата на Бъдни вечер?

Бъдни вечер се смята за време за семейни събирания, молитви и много други ритуали. Освен това този ден е последният ден от Рождественския пост. Постът има дълбок религиозен смисъл и символизира очистване на душата и тялото преди големия празник Коледа. Следователно въздържанието от определени храни помага да се съсредоточим върху духовния аспект на празника.

Бъдни вечер е последният ден от Рождественския пост, в който не трябва да се консумират мляко и млечни продукти. Затова ястията, които нашите предци са приготвяли за святата вечер, не са съдържали мляко.

Яйцата са забранен продукт по време на Рождественския пост, който продължава на Бъдни вечер. В съответствие с това на празничната трапеза не трябва да се слагат не само яйца, но и ястия с тях, по-специално печива. Въпреки това можете да приготвите печива без яйца.

Последният ден от Рождественския пост е най-строг, защото е време за духовно очистване. През този ден се пие само вода и се вечеря след изгряването на първата звезда в небето. Мазните храни не отговарят на мирния дух на Светата вечер, затова такива ястия някога не са се приготвяли за празника.

Една от основните традиции на Бъдни вечер е въздържанието от месо, тъй като този ден е постен. Затова на празничната трапеза не бива да се слагат месни ястия, като колбаси, шишчета или печено месо.

На Бъдни вечер обикновено се избягва и пиенето на алкохол, тъй като празникът има духовно значение. Важно е да поддържате духа и тялото си чисти в този ден, за да се подготвите правилно за празнуването на Коледа. Все пак в някои семейства, в зависимост от местните традиции, на масата може да присъства червено вино като символ на радост – но консумацията му трябва да е умерена.

Други ястия, които не бива да се слагат на празничната трапеза, са много пикантни, кисели или екзотични храни, които могат да нарушат спокойствието и баланса на празника или просто да не са по вкуса на някой от членовете на семейството. Тъй като Бъдни вечер се празнува в атмосфера на мир и хармония, по-добре е да замените прекалено пикантните или кисели ястия с „по-меки“ и по-балансирани варианти.

Какви ястия трябва да има на масата на Бъдни вечер?

По принцип за Бъдни вечер се приготвят само постни ястия. Те трябва да са точно 7, 9, 11 или 12. Смята се, че броят 12 е свързан с броя на месеците в годината и броя на апостолите.

Всеки член на семейството трябва да опита всички ястия по време на празничната вечер. Основните ястия са сарми и боб. Обикновено за празника се приготвят следните ястия –  ошав, варено жито, пости пълнени чушки, постни сарми, варен боб или боб яхния, варен нахут, содена питка.

Други традиции, свързани с трапезата на Бъдни вечер

На Бъдни вечер цялото семейство се събира около трапезата. По традиция не се ходи на гости и не се канят гости. Най-възрастната жена у дома трябва да прекади трапезата с тамян. След това най-възрастният мъж вдига високо приготвената питка и я разчупва, раздавайки на всички по парце от нея.

Според традицията вечерта не трябва да се става от празничната трапеза. Само най-възрастните членове на трапезата могат да стават от нея, но задължително трябва да ходят приведени. Също така вечерта трапезата не се вдига. Оставя се така цяла нощ. Вярва се, че през нощта душите на мъртвите идват да вечерят.

Публикувай коментар

Публикувай Коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *