Новоизбраният вицепрезидент на САЩ Джей Ди Ванс неведнъж е казвал, че не го интересува какво ще се случи с Украйна. Скоро ще разберем дали американският народ споделя безразличието му, защото ако скоро няма ново голяма помощ от Съединените щати, Украйна вероятно ще загуби войната в рамките на следващите 12 до 18 месеца. Нещо повече – Украйна не просто ще загуби по цивилизован, договорен начин, с пожертвани територии, но със запазена жива, суверенна и защитена от западните гаранции за сигурност държава, а е изправена пред пълно поражение, загуба на суверенитет и пълен руски контрол.
Това създава непосредствен проблем за Доналд Тръмп. Той обеща да уреди войната бързо при встъпването си в длъжност, но сега е изправен пред тежката реалност, че Владимир Путин няма интерес от споразумение чрез преговори, което оставя Украйна непокътната като суверенна нация. Путин също вижда възможност да нанесе разрушителен удар на американската глобална мощ. Сега Тръмп трябва да избира между приемането на унизително стратегическо поражение на световната сцена или незабавно удвояване на американската подкрепа за Украйна, докато все още има време. Изборът, който ще направи през следващите няколко седмици, ще определи не само съдбата на Украйна, но и успеха на неговото президентство. Това пише в обширен анализ за The Atlantic Робърт Кейгън.
Путин иска унищожаването на Украйна
Краят на независима Украйна е и винаги е била целта на Путин. Докато външнополитически коментатори развиват теории за това каква сделка може да приеме Путин, колко територия може да поиска и какви гаранции за сигурност, демилитаризирани зони и чуждестранна помощ може да позволи, самият той никога не е проявявал интерес към нещо по-малко от пълна капитулация на Украйна. Преди нахлуването на Русия много хора не можеха да повярват, че Путин наистина иска цяла Украйна. Първоначалната му цел беше да обезглави властта в Киев, да я замени с правителство, подчинено на Москва, и чрез него да контролира цялата страна. Малко след началото на инвазията, тъй като руските сили все още настъпваха в Украйна, Путин можеше да се съгласи на украинско предложение да отстъпи територия на Русия, но дори тогава той отхвърли всякакви гаранции за украинската сигурност. Днес, след почти три години битки, целите на Путин не са се променили: Той иска всичко.
Обявените от Путин условия за уреждане са последователни през цялата война: смяна на правителството в Киев в полза на проруски режим; „денацификация“, любимият му евфемизъм за унищожаване на украинския национализъм; демилитаризация или оставяне на Украйна без бойна мощ, достатъчна за защита срещу нова руска атака; и „неутралитет“, което означава липса на връзки със западни организации като НАТО или ЕС и никакви западни програми за помощ, насочени към укрепване на украинската независимост. Така на практика западните експерти, които лансират идеи за осигуряване на Украйна след уреждането на конфликта, водят преговори със самите себе си. Путин никога не се е съгласявал с установяването на демилитаризирана зона, чуждестранни войски на украинска земя, продължаване на украинските военни отношения със Запада от какъвто и да е вид или оцеляването на правителството на Володимир Зеленски или което и да е прозападно правителство в Киев.
Някои оптимисти твърдят, че Путин ще бъде по-гъвкав, след като преговорите започнат. Но това се основава на погрешното предположение, че Путин вярва, че има нужда от почивка от боевете. Това, обаче, не е така. Да, руската икономика страда. Да, руските загуби на фронта остават изумително високи. Да, на Путин му липсва работна ръка както да се бие, така и да произвежда жизненоважни оръжия и не желае да рискува политически катаклизми, като въведе пълномащабна мобилизация. Ако войната се проточи още две години или повече, тези проблеми биха могли в крайна сметка да принудят Путин да потърси някакво примирие, може би дори такова споразумение, за което американците мечтаят. Но руският президент смята, че ще спечели по-рано от това и вярва, че силите му могат да издържат достатъчно дълго, за да постигнат победа.
Сигурни ли сме, че Путин греши? Оказаха ли се правилни досега американските прогнози за неспособността на Русия да устои на „осакатяващите” санкции? Западните санкции принудиха руснаците да се адаптират и приспособят, да намерят заобиколни решения за търговията, петрола и финансирането, но въпреки че тези корекции бяха болезнени, те бяха до голяма степен преодолени. БВП на Русия нарасна с повече от 3 процента през 2023 г. и се очаква отново да нарасне с над 3 процента през 2024 г., движен от големите военни разходи. Прогнозите на МВФ за 2025 г. са по-ниски, но все пак предвиждат положителен растеж. Путин ре-съветизира икономиката: налага пазарен и ценови контрол, експроприира частни активи и обръща фокуса към военното производство и далеч от нуждите на потребителите. Това може да не е успешна дългосрочна икономическа стратегия, но Путин вярва, че Русия може да издържи достатъчно дълго, за да спечели тази война.
Путинова Русия се завръща към времената на Сталин
Изобщо не е ясно дали руският президент изобщо се стреми към връщане към нормалност, каквато би донесъл мирът в Украйна. През декември той увеличи разходите за отбрана до рекордните 126 милиарда долара, 32,5 процента от всички държавни разходи, за да отговори на нуждите на войната в Украйна. През следващата година се предвижда разходите за отбрана да достигнат 40 процента от руския бюджет. За сравнение, най-силната военна сила в света, САЩ, харчи за отбрана 16 процента от общия си бюджет. Путин преработи руската образователна система, за да внуши военни ценности от началното училище до университета. Той е назначил военни ветерани на високопоставени позиции в правителството като част от усилията да се създаде нов руски елит, съставен, както казва Путин, изключително от „тези, които служат на Русия, усърдни работници и военни“. Той възкреси Сталин като герой. Днес Русия изглежда външно като Русия от Великата отечествена война, с буен национализъм, при който и най-малкото несъгласие е брутално потискано.
Дали всичко това е само временен отговор на войната, или е и посоката, в която Путин иска да насочи руското общество? Той говори за подготовката на Русия за предстоящите глобални битки. Продължаващият конфликт оправдава продължаващите жертви и продължаващите репресии. За Путин да накара руснаците да продължат напред през болката, за да търсят победа на бойното поле, може да е по-лесният път. Руският народ исторически е показал забележителна способност за саможертва под двойните стимули на патриотизма и терора. Да се предположи, че Русия не може да поддържа тази военна икономика достатъчно дълго, за да надживее украинците, би било глупаво. Може да е необходима още една година. Русия е изправена пред проблеми, дори сериозни проблеми, но Путин вярва, че без значителна нова помощ проблемите на Украйна ще я сринат по-рано, отколкото Русия.
Времето работи в полза на Путин
Това е ключовият момент: Путин вижда, че сроковете работят в негова полза. Руските сили може да започнат да изчерпват военно оборудване през есента на 2025 г., но по това време Украйна може вече да е близо до колапс. Киев не може да поддържа войната още една година без нов пакет помощ от Съединените щати. Украинските сили вече страдат от недостиг на войници, национално изтощение и срив на морала. Процентът на жертвите в Русия е по-висок от този на Украйна, но руснаците са повече от украинците и Путин намери начин да продължи да попълва редиците, включително с чуждестранни бойци. Както наскоро отбеляза един от висшите генерали на Украйна, „броят на руските войски непрекъснато нараства“. Според него тази година е довела 100 000 допълнителни руски войници на украинска земя. Междувременно липсата на оборудване пречи на Украйна да мобилизира резервни части.
Украинският морал вече се влошава поради руските ракетни и безпилотни атаки и продължителната несигурност относно това дали жизненоважната и незаменима подкрепа на Съединените щати ще продължи. Какво се случва, ако тази несигурност се превърне в сигурност, ако следващите няколко месеца стане ясно, че Съединените щати няма да предоставят нов пакет от помощ? Само това може да бъде достатъчно, за да предизвика пълен срив на украинския морал във военните и вътрешния фронт. Но Украйна има и друг проблем. Отбранителните й линии сега са толкова плитки, че ако руските войски пробият, пътят им на Запад към Киев ще бъде широко отворен.
Путин вярва, че печели. „Ситуацията се променя драматично“, отбеляза той на неотдавнашна пресконференция. „Ние се движим по цялата фронтова линия всеки ден“, доволно отбеляза той. Неговият шеф на външното разузнаване Сергей Наришкин наскоро заяви: „Ние сме близо до постигането на нашите цели, докато въоръжените сили на Украйна са на ръба на колапса.“ Засега това може да изглежда преувеличено, но важното е, че Путин вярва в това. Както се потвърждава от коментарите на Наришкин, Путин днес вижда победата в ръцете си, повече отколкото когато и да било друг път след началото на инвазията.
Нещата може да са трудни за Путин сега, но Русия измина дълъг път от първата година на войната. Катастрофалният провал на първоначалната му инвазия остави войските му в капан, линиите им за снабдяване открити и уязвими, докато Западът действаше в унисон, за да му се противопостави и да осигури помощ за изумително ефективна украинска контраатака. Тази първа година от войната бележи върхов момент на американското лидерство и солидарност в съюза и ниска точка за Путин. В продължение на много месеци той ефективно се бори с целия свят почти без помощ отвън. Сигурно е имало моменти, в които е мислил, че ще загуби, въпреки че дори и тогава не би се отказал от максималните си цели. Но той си проправи път обратно и обстоятелствата днес са много по-благоприятни за Русия, както в Украйна, така и в международен план. Неговите сили на място отбелязват постоянен напредък – макар и на ужасяваща цена, която обаче Путин е готов да плати, стига руснаците да го толерират.
Европа е в трудна ситуация
Междувременно жизнената линия на Украйна към САЩ и Запада никога не е била по-застрашена. След три години работа с една американска администрация, опитваща се да помогне на Украйна да се защити, Путин скоро ще има американски президент и външнополитически екип, които последователно се противопоставят на допълнителна помощ за Украйна. Трансатлантическият алианс, някога толкова обединен, е в хаос, а европейските съюзници на Америка са в паника, че Тръмп ще се изтегли от НАТО и/или ще отслаби икономиките им с мита. Самата Европа е в ниска точка; политическите сътресения в Германия и Франция оставиха лидерски вакуум, който в най-добрия случай няма да бъде запълнен след месеци. Ако Тръмп прекъсне или намали помощта за Украйна, както наскоро намекна, че ще направи, тогава не само Киев ще рухне, но и разделенията между САЩ и техните съюзници, както и сред самите европейци, ще се задълбочат и умножат. Путин е по-близо до целта си да разцепи Запада, отколкото по всяко друго време, откакто пое властта преди четвърт век.
Това ли е моментът, в който да очакваме Путин да договори мирно споразумение? Примирието би дало време на украинците да си поемат дъх и да възстановят повредената си инфраструктура, както и увредената си психика. Това би им позволило да се въоръжат отново, без да изразходват оръжията, които вече имат. Това би намалило разделенията между администрацията на Тръмп и неговите европейски съюзници. Това ще спести на Тръмп необходимостта да реши дали да потърси пакет от помощ за Украйна и ще му позволи да се съсредоточи върху части от света, където Русия е по-уязвима, като например Близкия изток след Асад. Днес Путин има инерцията на своя страна. Ако спечели в Украйна, загубата му в Сирия ще изглежда тривиална. Ако не се е отказал след почти три години трудности, защо би го сторил сега, когато вярва, че е на прага на такава огромна победа?
Една руска победа означава край на Украйна. Целта на Путин не е независима, макар и по-малка Украйна, неутрална Украйна или дори автономна Украйна в руската сфера на влияние. Целта му не е Украйна. „Съвременна Украйна“, каза той , „е изцяло продукт на съветската епоха.“ Путин не просто иска да прекъсне отношенията на Украйна със Запада. Той има за цел да заличи самата идея за Украйна, да я заличи като политическа и културна единица.
Това не е нова руска цел. Подобно на предсъветските си предшественици, Путин разглежда самия украински национализъм като историческа заплаха, предшестваща „цветните революции“ от началото на 2000-те години и разширяването на НАТО през 90-те години – което дори предшества Американската революция. В съзнанието на Путин заплахата, породена от украинския национализъм, се връща към експлоатацията на украинците от Полско-литовската общност през 15-ти и 16-ти век, до машинациите на Австрийската империя през 18-ти и 19-ти век и до влиянието на украинците националистическа омраза към Русия по време на Втората световна война от германците. Така че призивът на Путин за „денацификация“ не е просто за премахване на правителството на Зеленски, а опит за заличаване на всички следи от независима украинска политическа и културна идентичност.
Русия се разправя брутално с несъгласните в окупираните територии
Енергичната русификация, която силите на Путин налагат в Крим и Донбас и други завладени украински територии, е доказателство за смъртоносната сериозност на намерението му. Международни правозащитни организации и журналисти, които пишат в The New York Times, са документирали създаването в окупирана Украйна на „силно институционализирана, бюрократична и често брутална система на репресии, управлявана от Москва“, включваща „ГУЛАГ с повече от 100 затвора, съоръжения за задържане, неофициални лагери и мазета“ в район с размерите приблизително на Охайо. Според доклад от юни 2023 г. на Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека, почти всички украинци, освободени от този ГУЛАГ, съобщават, че са били подлагани на систематични изтезания и малтретиране от руските власти. Изтезанията варират от „удряне с юмруци и рязане на задържаните, поставяне на остри предмети под ноктите, удряне с палки и приклади на пушки, задушаване, изтезания с давене, електрошок, стресови позиции за дълги периоди, излагане на ниски температури или в гореща кутия, лишаване от вода и храна, и симулация на екзекуции или заплахи.“ Голяма част от малтретирането е сексуално, като жени и мъже са изнасилвани или заплашвани с изнасилване. Стотици бързи екзекуции са документирани и има вероятност да има повече – много от цивилните, задържани от Русия, не са били видени отново. Избягалите от окупираната от Русия Украйна говорят за „затворническо общество“, в което всеки с проукраински възгледи рискува да бъде изпратен „в мазето“, където ги очакват мъчения и възможна смърт.
Това потисничество е надхвърлило военната обосновка за идентифициране на потенциални заплахи за руските окупационни сили. „По-голямата част от жертвите“, според Държавния департамент, са били „активни или бивши местни държавни служители, защитници на правата на човека, активисти на гражданското общество, журналисти и медийни работници“. Според OHCHR „руските военни и техните пълномощници често са задържали цивилни по подозрения относно техните политически възгледи, особено свързани с проукраински настроения“.
Путин издаде указ, че всички хора в окупираните територии трябва да се откажат от украинското си гражданство и да станат руски граждани или да бъдат изправени пред депортация. Руското гражданство е необходимо за изпращане на деца на училище, за регистриране на превозно средство, за лечение и за получаване на пенсии. Хората без руски паспорти не могат да притежават земеделска земя, да гласуват, да се кандидатират за длъжности или да регистрират религиозна конгрегация. В училищата в окупираните от Русия територии учениците изучават руска учебна програма и завършват „програма за патриотично възпитание“ и начална военна подготовка, като всичко това се преподава от учители, изпратени от Руската федерация. Родителите, които се противопоставят на тази русификация, рискуват децата им да бъдат отнети и изпратени в интернати в Русия или окупирания Крим, където, както е постановил Путин, те могат да бъдат осиновени от руски граждани. До края на 2023 г. украинските власти са проверили имената на 19 000 деца, преместени в училища и лагери в Русия или на окупираната от Русия територия. Както каза бившият британски външен министър Джеймс Клевърли през 2023 г., „насилственото депортиране на невинни украински деца от Русия е систематичен опит да се заличи бъдещето на Украйна“.
Такива са и руските усилия да премахнат всякаква украинска религия. В Крим руските власти систематично атакуваха Украинската православна църква, тормозеха нейните членове и принудиха Църквата да се откаже от земите си. Най-голямата украинска православна конгрегация в Крим затвори през 2019 г. след указ на окупационните власти, според който нейната катедрала в Симферопол ще бъде „върната на държавата“.
Тези ужаси очакват останалата част от Украйна, ако Путин победи. Представете си как ще изглежда това. Повече от 1 милион украинци са вдигнали оръжие срещу Русия от февруари 2022 г. Какво ще стане с тях, ако, когато боевете спрат, Москва е поела контрол над цялата страна? Какво се случва с политиците, журналистите, служителите на НПО и активистите за правата на човека, които помогнаха по безброй начини в борбата с руските нашественици? Какво се случва с милионите украинци, които в отговор на атаката на Русия прегърнаха своята украинска идентичност, приеха украинския език, възродиха украинските (и неизменно антируски) исторически разкази и създадоха зараждащо се възраждане на украинската култура? Руско-окупационните власти ще се стремят да потушат това възраждане на украинския национализъм в цялата страна. Стотици хиляди украинци ще избягат, поставяйки огромен натиск върху съседите на Украйна на запад. Но хиляди други ще завършат в затвора, изправени пред мъчения или убийства. Някои коментатори твърдят, че би било по-добре Украйна да загуби бързо, защото това поне ще сложи край на страданието. И все пак за много милиони украинци поражението би било само началото на техните страдания.
Натам върви Украйна, освен ако нищо не се промени и то скоро. В този момент Путин няма стимул да сключва сделка, която оставя дори част от Украйна непокътната и независима. Само перспективата за драматична, краткосрочна промяна във военното му състояние би могла да принуди Путин да предприеме по-сговорчив курс. Той трябва да повярва, че времето не е на негова страна, че Украйна няма да падне в рамките на 12 месеца: че вместо това ще бъде снабдена и оборудвана да се бие толкова дълго, колкото е необходимо, и че може да разчита на постоянна подкрепа от Съединените щати и неговите съюзници. Трудно е да се разбере защо нещо по-малко от това би принудило Путин да се отклони от решителния си стремеж към победа.
Каква ще е позицията на Доналд Тръмп?
Което ни отвежда до новоизбрания президент Доналд Тръмп, който сега се оказва в капан, който само отчасти е измислил сам. Когато Тръмп каза по време на кампанията си, че може да сложи край на войната за 24 часа, той вероятно вярваше в това, което вярваха повечето наблюдатели: че Путин се нуждае от почивка, че е готов да предложи мир в замяна на територия и че сделката ще включва някакъв вид гаранция за сигурност за всичко останало от Украйна. Тъй като мирното предложение на Тръмп по онова време се смяташе за толкова лоша сделка за Киев, повечето предположиха, че Путин ще го приветства. Те не знаеха, че сделката не е достатъчно лоша, за да я приеме Путин. Така че сега Тръмп е в позицията да е обещал мирно споразумение, което няма как да получи, без да принуди Путин да размисли.
Основната грешка на Тръмп се усложнява от митологията за него като силен човек. Не малка част от аурата и политическия успех на Тръмп е това, че мнозина очакват други световни лидери да изпълнят заповедта му. Когато наскоро извика канадския премиер Джъстин Трюдо в Мар-а-Лаго и продължи да го унижава като „губернатор“ на „51-ия щат“ на Америка, поддръжниците на Тръмп в медиите се зарадваха на способността му да „се представя като силен лидер на САЩ, докато кара Трюдо да изглежда слаб.“ Много хора, и не само поддръжниците на Тръмп, по подобен начин предположиха, че самото му избиране ще бъде достатъчно, за да принуди Путин да се съгласи на мирно споразумение. Имиджът на Тръмп като корав човек и способността му да сключва сделки се предполага, че са му дали, според мнението на един бивш служител на отбраната, „силата и доверието пред Путин, за да му кажат, че трябва да сключи справедлив, траен мир“.
Опасно е обаче да вярваш на собствената си глупост. Самият Тръмп изглежда смяташе, че самото му избиране ще бъде достатъчно, за да убеди Путин, че е време за сключване на сделка. В дебата си с Камала Харис Тръмп каза, че би накарал войната да бъде „уредена“, преди дори да стане президент, че като новоизбран президент ще събере Путин и Зеленски, за да сключат споразумение. Той можеше да направи това, защото „те ме уважават; те не уважават Байдън“. Първите действия на Тръмп след 5 ноември излъчваха увереност, че Путин ще приеме новия шериф в града. Два дни след изборите, в телефонен разговор с Путин, който щабът на Тръмп пусна в пресата, според съобщенията Тръмп „посъветва руския президент да не ескалира войната в Украйна и му напомни за значителното военно присъствие на Вашингтон в Европа“. Отвъд тези завоалирани заплахи Тръмп изглежда смята, че нещо като приятелство, високо уважение или лоялност ще улесни сключването на сделки.
Трудно е да се приеме, че Тръмп наистина вярва, че Путин ще бъде трогнат от подобни чувства. Дни след телефонния разговор, в който Тръмп го „посъветва“ да не ескалира, Путин изстреля хиперзвукова балистична ракета със среден обсег на действие по Украйна и продължи да ескалира конфликта. Той също така накара неговите говорители да отрекат да е имало телефонно обаждане. Дори днес Путин настоява, че той и Тръмп не са разговаряли след изборите.
Путин също даде да се разбере, че не се интересува от мир. Както той отбеляза в дните преди изстрелването на ракетата „Орешник“, „През вековете на историята човечеството е свикнало да разрешава спорове със сила. Да, и това се случва. Силата прави правилното и този принцип също работи.“ В съобщение, ясно насочено срещу претенциите на Тръмп за власт, Путин предложи на Запада да направи „рационална оценка на събитията и собствените си възможности“. Неговите говорители са заявявали многократно, че Путин няма интерес от „замразяване на конфликта“ и че всеки, който вярва, че Москва е готова да направи отстъпки, има или „къса памет, или недостатъчно познания по темата“. Те също така предупредиха, че отношенията между САЩ и Русия са „на ръба на разрива“, с ясното внушение, че от Тръмп зависи да поправи щетите. Путин е особено ядосан на президента Джо Байдън за това, че най-накрая премахна някои от ограниченията върху украинското използване на американските ракети с голям обсег ATACMS срещу руски цели, заплашвайки да изстреля балистични ракети със среден обсег по цели на САЩ и съюзниците в отговор.
Оттогава Тръмп на практика се оттегли. Попитан за телефонния разговор, Тръмп тези дни не иска да потвърди, че изобщо се е случил: „Не искам да казвам нищо за това, защото не искам да правя нищо, което може да попречи на преговорите.“ По-важното е, че той започна да прави превантивни отстъпки с надеждата да накара Путин да започне преговори. Тръмп заяви, че Украйна няма да бъде допусната да се присъедини към НАТО. Той предположи, че Киев ще получи по-малко помощ, отколкото е получавала от Съединените щати. И той критикува разрешението на Байдън да позволи на Украйна да използва произведени в САЩ ATACMS, за да удари руска територия. Путин просто прибра в джоба си всички тези отстъпки и не предложи нищо в замяна освен готовност за разговори „без предварителни условия“. Сега преговорите могат да започнат, но часовникът тиктака за времето върху способността на Киев да издържи.
Ако изостави Украйна, Тръмп ще загуби
Толкова за идеята, че Путин просто ще се откаже и ще приеме мирно споразумение, щом види Доналд Тръмп начело. Но какво може да направи Тръмп сега? Всъщност, съвсем малко. Путин може да бъде принуден да приеме по-малко от максималните си цели, особено от американски президент, който желае да играе искрено твърдо. Споменаването на Тръмп в телефонния му разговор за превъзходството на американската мощ и нейните многобройни войски и съоръжения в Европа очевидно имаше за цел да привлече вниманието на Путин и можеше да го направи, ако руският президент смяташе, че Тръмп действително е готов да включи цялата тази мощ в уравнението. Нещото, от което Путин най-много се е страхувал и се е нагърбил, за да избегне провокациите, е прякото участие на Съединените щати и НАТО в конфликта.
Сигурно е бил в паника, когато войските му са затънали и са губели в Украйна, уязвими за въздушни удари на НАТО. Но администрацията на Байдън отказа дори да го заплаши с пряко участие, както когато знаеше военните планове на Путин месеци предварително, така и след първоначалното нахлуване, когато войските на Путин бяха наистина уязвими. Поддръжниците на Тръмп обичат да се хвалят, че една от силните му страни в отношенията с противниците е неговата опасна непредсказуемост. Намекът за пряко участие на американските сили, както се твърди, че Тръмп е направил в разговора си с Путин, със сигурност щеше да потвърди тази репутация. Но Путин, предполага се, не е склонен да приема подобни заплахи сериозно, без да види реални действия в подкрепа на тях. В крайна сметка той знае всичко за блъфовете – именно така руският президент парализира администрацията на Байдън вече близо три години, като особено често използва ядрената заплаха.
Тръмп има проблем с доверието, отчасти поради неуспехите на администрацията на Байдън, но отчасти и заради самия него. Путин знае това, което всички ние знаем: че Тръмп иска да се махне от Украйна. Той не иска тази война, не иска да прекара първия си мандат в конфронтация с Русия, не иска тясното сътрудничество с НАТО и други съюзници, което ще изисква продължаващата подкрепа за Украйна, и преди всичко не иска да прекара първите месеци от новия си мандат в прокарване на пакет от помощи за Украйна през Конгреса, след като се обяви против тази помощ. Путин знае още, че дори ако Тръмп в крайна сметка промени решението си, ще бъде твърде късно. Ще минат месеци, преди сметката за помощ да стигне до двете камари на Конгреса и оръжията да започнат да пристигат на бойното поле. Миналата година Путин наблюдава как този процес продължава и използва времето добре. Той може да си позволи да чака. В края на краищата, ако след осем месеца Путин почувства, че вълната ще се обърне срещу него във войната, той може да сключи същата сделка, която Тръмп би искал да сключи сега. Междувременно Москва може да продължи да удря деморализираните украинци, да сваля останките от енергийната им мрежа и да свива територията под контрола на Киев.
Не, за да промени сметките на Путин, Тръмп ще трябва да направи точно това, което не е искал да прави досега: ще трябва незабавно да поднови помощта за украинците и то в достатъчно количество и качество, за да промени траекторията на бойното поле. Той също така ще трябва да покаже убедително, че е готов да продължи да предоставя помощ, докато Путин или не се съгласи на разумна сделка, или не се сблъска с колапса на армията си. Подобни действия от страна на Тръмп биха променили сроковете в достатъчна степен, за да дадат на Путин повод за безпокойство. Като изключим това, руският президент няма причина да говори за мирни условия. Трябва само да изчака колапса на Украйна.
На Путин не му пука кой е президент на САЩ. Неговата цел в продължение на повече от две десетилетия е да отслаби САЩ и да прекъсне тяхната глобална хегемония и лидерството им в „либералния световен ред“, така че Русия да може да възобнови това, което той вижда като свое законно място като европейска велика сила и империя с глобално влияние. Путин има много непосредствени причини да иска да подчини Украйна, но също така вярва, че победата ще постави началото на разплитането на осем десетилетия на американско глобално надмощие и ръководения от Америка либерален световен ред. Помислете какво може да постигне, ако завладее Украйна – че дори силен човек номер 1 на Америка, онзи, който би „направил Америка отново велика“, който събра подкрепата на мнозинството от американските мъже избиратели, е безпомощен да го спре и да предотврати значителен удар върху американската мощ и влияние. С други думи, помислете какво ще означава загубата на Америка на Доналд Тръмп. Далеч от желанието да помогне на Тръмп, Путин печели, като го унижава. И това няма да е лично. Би било строго бизнес в този „суров“ и „циничен“ свят.
Тръмп е в странна ситуация
Тръмп е изправен пред парадокс. Той и много от неговите най-ярки съветници и поддръжници споделят враждебността на Путин към американския ред, чийто централен стълб е НАТО. Някои дори споделят възгледа му, че американската роля в поддържането на този ред е форма на империализъм, както и глупав залог за средния американец. Старото движение „Първа Америка“ от началото на 40-те години на миналия век се опита да попречи на Съединените щати да се превърнат в глобална сила с глобални отговорности. Целта на новата Америка на първо място е да измъкне Съединените щати от глобалните отговорности. Това е мястото, където тръмпистката десница и някои части от американската левица се събират и заради което някои отляво предпочитат Тръмп пред неговите „неолиберални“ и „неоконсервативни“ опоненти. Самият Тръмп не е идеолог, но неговите симпатии очевидно са на онези по света, които споделят омраза към това, което те възприемат като потиснически и тормозещ либералния световен ред – хора като Виктор Орбан, Найджъл Фараж, Бенямин Нетаняху и Владимир Путин.
Проблемът на Тръмп обаче е, че за разлика от неговите спътници в антилиберализма, той скоро ще бъде президент на Съединените щати. Либералният световен ред е неделим от американската мощ и не само защото зависи от американската мощ. Самата Америка не би била толкова мощна без съюзите и отворената международна икономическа и политическа система, които изгради след Втората световна война, за да защити своите дългосрочни интереси. Тръмп не може да спре да защитава либералния световен ред, без да отстъпи значително по-голямо влияние на Русия и Китай. Подобно на Путин, Си Дзинпин, Ким Чен Ун и Али Хаменей виждат отслабването на Америка като съществено за собствените си амбиции. Тръмп може да споделя тяхната враждебност към либералния ред, но споделя ли и желанието им да отслабят Америка и, като цяло, себе си?
За съжаление на Тръмп, Украйна е мястото, където се води тази титанична борба. Днес не само Путин, но Си, Ким, Хаменей и други, които американският народ като цяло смята за противници, вярват, че руска победа в Украйна ще нанесе сериозни щети на американската сила навсякъде. Ето защо те наливат пари, оръжия и, в случая със Северна Корея, дори собствените си войници в битката. Каквито и краткосрочни ползи да извличат от подпомагането на Русия, голямата печалба, която търсят, е смъртоносен удар върху американската мощ и влияние, което ги е ограничавало от десетилетия.
Нещо повече, съюзниците на Америка по света са съгласни. Те също вярват, че една руска победа в Украйна, освен че ще застраши непосредствената сигурност на европейските държави, ще разруши водената от Америка система за сигурност, от която зависят. Ето защо дори азиатските съюзници, далеч от сцената на войната, дават своя принос в битката.
Ако Тръмп не успее да подкрепи Украйна, той е изправен пред неприятната перспектива да претърпи голямо стратегическо поражение. В исторически план това никога не е било добре за политическата позиция на лидера. Джими Картър изглеждаше слаб, когато Съветският съюз нахлу в Афганистан, който беше с много по-малко стратегическо значение от Украйна. Хенри Кисинджър, въпреки Нобеловата си награда, беше изгонен от Републиканската партия в средата на 70-те години на миналия век в голяма степен поради провала на Америка във Виетнам и възприятието, че Съветският съюз е на поход по време на неговото управление. Джо Байдън сложи край на една непопулярна война в Афганистан, само за да плати политическа цена за това. Барак Обама, който реши да увеличи американските сили в Афганистан, никога не плати политическа цена за удължаването на войната. Байдън плати тази цена отчасти защото излизането от Афганистан беше най-малкото объркано. Падането на Украйна ще бъде много по-объркано – и по-добре отразявано по телевизията. Тръмп създаде и поддържа аура на сила и твърдост, но тя може бързо да изчезне. Когато настъпи падането на Украйна, ще бъде трудно да се представи като нещо друго освен като поражение за Съединените щати и за техния президент.
Не това имаше предвид Тръмп, когато каза, че може да постигне мирно споразумение в Украйна. Той несъмнено си представяше да бъде възхваляван като държавник, който е убедил Путин да сключи сделка, спасявайки света от ужасите на друга безкрайна война. Неговата власт и престиж щяха да се увеличат. Той би бил победител. Неговите планове не включват да бъде отхвърлен и според мнението на повечето хора в света победен. Дали Тръмп осъзнава къде ще го отведе пътят, който следва в момента, е тест за инстинктите му. Той не е на пътя към славата. И освен ако не го смени бързо, неговият избор ще определи много повече от бъдещето на Украйна.