Отива си една динамична и изпълнена със събития година. В личен план, надявам се 2024 г. за вас да е била добра и здрава. Да сте сбъднали поне едно свое желание и да сте си казали като Синатра – „Да, това беше добра година“. За света 2024 г. беше година на сбогуване с илюзиите. Това каза в традиционния си коментар в предаването „120 минути“ по bTV водещият Светослав Иванов.
Ето и пълния текст на коментара на журналиста:
Осъзнахме, че войните не спират дори и когато има Олимпиада, както се е случвало в древността. В днешния свят има толкова много настървение и бруталност, че дори надеждата е свързана с думата примирие, а не с мир. Десетки хиляди загинаха на бойните полета в Украйна и Близкия изток, към които светът гледаше с тревога. Стотици хиляди загинаха в гражданската война в Судан, но към тях нямаше кой да гледа.
Съединените щати се сбогуваха с илюзията, че ултра либералното разбиране за света и човека за сметка на икономиката може да определи посоката за мнозинството. И че всяка крайност води до друга крайност, точно както в Третия закон на Нютон, който гласи, че всяко действие има равно по големина и противоположно по посока противодействие. Това не важи само за физическите феномени, а в случая си има име – Доналд Тръмп.
Европа се сбогува с илюзията, че може до безкрай да разчита за отбраната си на САЩ. Сбогува се с илюзията, че може до безкрай да потребява китайски стоки, докато продава скъпи автомобили на същите тези пазари, където е изнесла огромната част от производството си. Това осъзнаване е болезнено и се изразява със загуби на стотици милиарди.
Европа постепенно се сбогува и с илюзията си, че може да преобразим икономиките си в посока по-зелено бъдеще докато комините на фабриките продължават да пушат – и на Изток, и на Запад. А както чухте от директора на НАСА, който гостува в „120 минути“ неотдавна – когато погледнеш планетата ни отгоре, огромните за нас разстояния, всъщност са сантиметри за човешкото око. Всичко е въпрос на гледна точка и различна перспектива.
България се сбогува с илюзията си, че повторението на едно и също действие води до различен резултат. И 2024 г. беше белязана от избори, които не доведоха до качествени промени. Напротив – значителна част от обществото постепенно пое живота си в свои ръце с мисълта, че трябва да се оправяме въпреки държавата. Това е една от причините за спадащия интерес към политиката и ниската избирателна активност.
Все по-голяма част от българското общество не припознава в уморените и доста изхабени лица на някои партийни лидери модерни хора, които са адекватни към предизвикателствата на днешния свят и днешния ден. При икономически трус – това със сигурност ще породи бурна обществена реакция. При липса на икономически трус – може да продължим да се въртим в този кръг още няколко години.
В момента не можем да визуализираме обществената представа как искаме да се управлява България. Кое е по-важно? Това, което има или няма в хладилника днес или политическата корупция, която като проказа разгражда институции и власти? Малцина си дават сметка, че колкото повече корупция, толкова повече пропуснати възможности и време, което можем да използваме, за да живеем по-добре.
В края на 2024 г. се сбогуваме с още една илюзия. Че има професии и доходи, които са гарантирани. Все по-масовото навлизане на генеративния изкуствен интелект в различни сфери води до оптимизация на разходите, увеличаване на приходите и загуба на работни места. Или както заяви Петра Еман, вицепрезидент на групата „Рингиер“ и бивш висш кадър на „Гугъл“ в София тази есен – „Изкуственият интелект се храни със софтуер“. Toeст засега най-ясно изразената тенденция е загуба на работни места в IT сферата, което ще се отрази на цялата българска икономика като приходи от данъци, осигуровки, потребителска сила до пазара на недвижими имоти в големите градове. През 2025 г. тази тенденция ще продължи в други сектори и професии.
Разбира се, 2024 г. ни донесе и много радост. Радвахме се на успехите на редица наши спортисти, които ни зарадваха с най-силното представяне на Олимпиада от десетилетия. Апокалиптичните предсказания за финансов колапс или енергийна криза така и не се сбъднаха. И това е нещо хубаво. 2025 е на прага ни. Да я посрещнем с надежда и с реализъм. Илюзиите са нещо хубаво, но е време да изпратим и тях.